Öğrenciler, çağdaş ve bilimsel gelişmeler doğrultusunda düzenlenen laboratuvarlar, sanat ve müzik atölyeleri, açık raf sistemli kütüphane ve bilgisayar destekli araştırma odaları, spor ve kültür kompleksi, yarı olimpik yüzme havuzu, açık hava spor alanları ile bilgi ve sosyal gereksinimlerini hızlı ve doğru bir şekilde karşılayabilecekleri geniş, ferah bir ortamda öğrenimlerini sürdürürler.

 

Sadece akademik gelişime önem veren bir okul değiliz.

Hobilerimizi de besleyebileceğimiz alanlar olmalı.

Bu kanallarla duygusal ve sosyal yönümüzü besleyebilelim.

Mesleğimizi bile belirleyebiliriz!

 

EDEBİYAT ve SANAT BİRLİĞİMİZ de tiyatro, sinema, kısa film yazma, deneme yazma, şiir yazma- okuma, özel günler etkinlikleri, şehirlerin ruhunu tanıma, geleneksel kültürümüzü yaşatma çalışmaları organize edilir.

 

YENİ UMUT LİSESİ’ nin eğitim hedeflerine ulaşmasında ve öğrencilerin YKS (Yüksek Öğretim Kurumlarına Geçiş Sınavı)’ ye bilinçli bir şekilde hazırlanmasında etkin görev yapan Ölçme - Değerlendirme Birimimiz, eğitim alanındaki bütün yenilikleri takip eder. Okul sonrası ve hafta sonlarında bireysel veya grup halinde etüt çalışmaları yapılır, tam öğrenme sağlanır. Okulumuzda çeşitli sınava hazırlık yayınları ile yüzlerce soru çözümü, ödevlendirme, bunların takibi, veli ile irtibatı önemli yer tutar.

 

9. Sınıf seviyesinden itibaren, öğrenci ve velilerimizi yurtiçi üniversite süreci konusunda bilgilendirmek üzere çalışmalarımıza başlıyoruz. Kariyer Merkezi olarak, 10. sınıfta öğrencilerin mesleki yönelimlerine yardımcı olmak için ilgi ve yetenek testleri uygulayarak, ders seçimlerini doğru bir şekilde yapmalarına katkıda bulunuyoruz.

 

Öğrencilere mesleklerin tanıtılması için, her yıl Meslekler Günü etkinliği düzenliyoruz. 11. ve 12. Sınıf seviyelerinde, öğrencilere YKS (Yüksek Öğretim Kurumlarına Geçiş Sınavı)  Deneme sınavları uyguluyoruz ve her öğrencinin sınav performansını gözlemleyerek gerekli stratejileri belirliyoruz.

 

Çalışmalarımız kapsamında sınıf sunumları ve çalıştayların yanı sıra, bireysel öğrenci ve veli görüşmeleri yapıyoruz Ayrıca, yurtiçi üniversiteleri tanıtmak için yurtiçi üniversite fuarı ve meslek tanıtım günü ve öğrencilerle küçük gruplar halinde üniversite ziyaretleri düzenliyoruz.

 

Rehberlik servisimizin öğrencilerine sunduğu önemli hizmet başlıkları:

• YKS (Yüksek Öğretim Kurumlarına Geçiş Sınavı) resmi sınav başvuruları

• ÖSYM merkezi ile ilgili üniversite tercih ve yerleştirme işlemleri

• Meslek gözlemleri, yaz okulları, YKS (Yüksek Öğretim Kurumlarına Geçiş Sınavı)  hazırlık süreci kapsamında bireysel strateji belirleme konularında danışmanlık

• Üniversite gezileri